Berømtheder

Rapport (på engelsk) om berømte slag  - tryk på de forskellige links:

 

Jan Hooymans berømte avlspar (forældre til Harry):

www.pipa.be/nl/newsandarticles/reports/jan-hooymans-kerkdriel-nl-en-vele-anderen-plukken-steeds-weer-de-vruchten-va

 

Erik Limbourg (satser meget på De Rauw-Sablon afstamning):

http://www.pipa.be/en/newsandarticles/reports/erik-limbourg-brussegem-be-art-victory-0

 

 

GabyVandenabeele (uovertruffen i 2013):

http://www.pipa.be/en/newsandarticles/reports/gaby-vandenabeele-dentergem-be-further-expands-his-empire-outstanding-rudy-a

Freddy & Jaques Vandenheede:

http://www.pipa.be/en/newsandarticles/reports/freddy-jacques-vandenheede-zingem-be-dominate-national-ace-pigeon-championsh#comments

Gerard Koopman: http://www.pipa.be/en/newsandarticles/reports/c-g-koopman-ermerveen-win-opening-race-well-closing-race-npo-season

Gaby Vandenabeele: http://www.pipa.be/en/newsandarticles/reports/phenomenal-gaby-vandenabeele-dentergem-be-produces-dominant-performance-briv

 Batenburg/Van de Merwe/PEC:http://www.pipa.be/en/newsandarticles/news/1st-international-barcelona-2013-new-laureaat-finds-

Leo Heremans: http://www.pipa.be/en/newsandarticles/news/leo-heremans-auction-amazes-world-pigeon-racing-his-pigeon-family-is-sold-43465

Koen Minderhoud:  http://www.pipa.be/en/newsandarticles/reports/koen-minderhoud-koudekerke-nl-takes-another-first-npo-his-new-star-geeloger

Ulrik Lemmens: http://www.pipa.be/en/newsandarticles/news/ulrich-lemmens-balen-be-is-his-way-top-1st-nat-yearlings-and-2nd-old-birds-tull

Jan Hooymans:

http://www.pipa.be/en/newsandarticles/news/jan-hooymans-kerkdriel-nl-wins-first-third-and-fourth-npo-bergerac

 

Hugo Batenburg & Nikolaas Gyselbrecht køber Nationalvinderen fra Barcelona hos Antony & Arno Schults i Bruinisse.

Rapport om berømte slag 2012:

Tryk på det ønskede link (bemærk - disse artikler er ikke oversat til dansk):

Batenburg-Van de Merwe/Pipa Elite Center: http://www.pipa.be/en/newsandarticles/reports/batenburg-van-de-merwe-and-pipa-get-hold-dutch-barcelona-winner-new-witbuik

Cor de Heijde: http://www.pipa.be/en/newsandarticles/reports/cor-de-heijde-made-nl-wint-nationaal-bordeaux-oude-duiven-in-nederland

Batenburg - Van de Merwe:http://www.pipa.be/en/newsandarticles/reports/batenburg-vd-merwe-klaaswaal-nl-winner-2nd-3rd-6th-9th-11th-and-14th-nationa

 Erik Limbourg:http://www.pipa.be/en/newsandarticles/reports/wonderboy-erik-limbourg-brussegem-be-impresses-3-x-1st-provincial-flemish-br

 Freddy & Jacques Vandenheede:  http://www.pipa.be/en/newsandarticles/reports/perfect-weekend-fj-vandenheede-zingem-be-1st-prov-limoges-2-times-2nd-nat-ch

 

Etienne Meirlaen: http://www.pipa.be/en/newsandarticles/reports/etienne-meirlaen-deurle-%E2%80%93-sint-martens-latem-be-victorious-winner-1st-nat-ca 

Gaston van de Wouwer: http://www.pipa.be/en/newsandarticles/reports/gaston-van-de-wouwer-berlaar-be-has-increasing-influence-extreme-middle-dist

Gaby Vandenabeele: http://www.pipa.be/en/newsandarticles/reports/gaby-vandenabeele-dentergem-be-domineert-op-montauban-en-limoges

Hans & Evert-Jan Eijerkamp: http://www.pipa.be/en/newsandarticles/reports/hans-en-evert-jan-eijerkamp-brummen-nl-are-having-outstandingly-successful-s

Chris Hebberecht: http://www.pipa.be/en/newsandarticles/reports/chris-hebberecht-evergem-be-wins-1st-prov-st-vincent-and-dominates-race-soui

Jan Hooymans: http://www.pipa.be/en/newsandarticles/reports/jan-hooymans-kerkdriel-nl-winner-1st-npo-chateauroux-against-5620-birds

Marcel Sangers:

http://www.pipa.be/en/newsandarticles/reports/marcel-sangers-eefde-nl-staat-ook-in-2012-op-erepodia

 

 

Skriv en ny kommentar: (Klik her)

123hjemmeside.dk
Tegn tilbage: 160
OK Sender...
Se alle kommentarer

| Svar

Nyeste kommentarer

10.11 | 09:31

The Pioneer International Racing Pigeon Club i Beijing er blevet et højdepunkt i brevduesporten i Kina - og således også på den internationale scene. Hvert år tiltrækker denne kapflyvning sig stor opmærksomhed - og som man kan se i videoen afvikles kapfly

...
15.03 | 18:48

My breeding Pigeons

...
17.08 | 17:39

Rigtig godt skrevet Poul. 100 % enig. TAK.

...
15.03 | 21:09

Dejligt, at læse om gamle dage i brevduesporten. Tak for det.

...
Du kan lide denne side